HIGHLIGHTS: Lumberjacks Storm Into Fourth Straight Section Wrestling Final

Two dominant victories lifted Bemidji wrestling back into the Section 8AAA championship, as the #2 seed Lumberjacks pounded #7 Sartell-St. Stephen 48-15 in a quarterfinal before ousting #3 Brainerd/Pillager 41-21 in the semifinal on Wednesday evening at the Bemidji High School Fieldhouse.

The Lumberjacks took full advantage of the reworked Section hosting format with a pair of impressive victories on home mats that will now give them the chance to claim the Section title for a third straight year. The fourth consecutive finals appearance once again pits Bemidji against #1 Willmar, a 47-19 winner against #8 Moorhead before topping #5 Little Falls 48-17.

The wins also ensure a program-record 29 victories this season for the Lumberjacks, besting the previous high of 27. Bemidji is 29-2 overall this year.

Bemidji will square off with Willmar in the 8AAA championship match at Sauk Rapids-Rice High School on Saturday at 1pm. The winner will immediately match up with the Section 7AAA champion–which will also be determined at Sauk Rapids on Saturday–for an afternoon Class AAA state quarterfinal dual at 3pm.

#2 Bemidji 48-15 #7 Sartell-St. Stephen

Jumping out to a 17-0 lead in the opening three matches thanks to help from two forfeits, the Lumberjacks never looked back in a Section 8AAA quarterfinal with Sartell. Three pins along with an overtime decision were among the major point swings for Bemidji in setting up a semifinal with Brainerd.

106 lbs: Brody Castonguay (BHS) win by forfeit…6-0 BHS

113 lbs: Hunter Heim (BHS) 14-0 tech fall v. Zaccory Anderson (SSS)…11-0 BHS

120 lbs: Seth Sisneros (BHS) win by forfeit…17-0 BHS

126 lbs: Dylan Enriquez (SSS) 23-8 tech fall v. JD Kondos (BHS)…17-5 BHS

132 lbs: Coy Olsen (BHS) 7-5 (OT) dec. v. Kaden Brooks (SSS)…20-5 BHS (highlight below)

138 lbs: Dutch Nordby (SSS) 12-4 major dec. v. Noah Leffelman (BHS)…20-9 BHS

145 lbs: Ashton Lipinski (SSS) 12-6 dec. v. Dane Jorgensen (BHS)…20-12 BHS

152 lbs: Darren Roth (BHS) 6-2 dec. v. Avery Kouba (SSS)…23-12 BHS

160 lbs: Seth Newby (BHS) pin v. Logan Rodebush (SSS)…29-12 BHS

170 lbs: Hoyt Solum (BHS) 6-1 dec. v. William Budge (SSS)…32-12 BHS

182 lbs: Barrick Nelson (BHS) 9-1 major dec. v. Austin Frauenholtz (SSS)…36-12 BHS

195 lbs: Colton Hinrichs (BHS) pin v. Dylan Welle (SSS)…42-12 BHS

220 lbs: Ethan Torgrimson (SSS) 7-2 dec. v. Jared Frenzel (BHS)…42-15 BHS

285 lbs: Caleb Bahr (BHS) pin v. Bret Thayer (SSS)…48-15 BHS

#2 Bemidji 41-21 #3 Brainerd/Pillager

Despite trailing 18-10 after the first seven bouts of the semifinal match, Bemidji notch four pins and won six of the final seven overall to punch its ticket to Sauk Rapids on Saturday.

106 lbs: Easton Dircks (B/P) pin v. Gavin Osborn (BHS)…6-0 B/P

113 lbs: Brody Castonguay (BHS) 10-2 major dec. v. Cade Ostrowski (B/P)…6-4 B/P

120 lbs: Isaiah Germann (B/P) 6-1 dec. v. Hunter Heim (BHS)…9-4 B/P

126 lbs: Seth Sisneros (BHS) pin v. Gus Carlson (B/P)…10-9 BHS

132 lbs: Kyle Eschenbacher (B/P) 6-1 dec. v. Coy Olsen (BHS)…12-10 B/P

138 lbs: Isaiah Jillson (B/P) 10-6 dec. v. Noah Leffelman (BHS)…15-10 B/P

145 lbs: Gabe Wagner (B/P) 4-2 (OT) dec. v. Thade Osborn (BHS)…18-10 B/P

152 lbs: Darren Roth (BHS) pin v. Adam Cox (B/P)…18-16 B/P

160 lbs: Seth Newby (BHS) pin v. Jadon Petrie (B/P)…22-18 BHS

170 lbs: Hoyt Solum (BHS) 11-0 major dec. v. Damien Bentho (B/P)…26-18 BHS

182 lbs: Barrick Nelson (BHS) pin v. Shane Carlson (B/P)…32-18 BHS

195 lbs: Colton Hinrichs (BHS) pin v. Mason Callstrom (B/P)…38-18 BHS

220 lbs: Forrest Gibson (B/P) 5-3 dec. v. Nate Schwinghammer (BHS)…38-21 BHS

285 lbs: Caleb Bahr (BHS) 6-1 dec. v. Cole Larkin (B/P)…41-21 BHS